Розгін процесора можна здійснити

1) За допомогою різноманітних програм

2) Прямо з Bios. Оскільки розгін з Bios більш безпечніший, то і розповідь піде про цей метод.

Почнемо з того як же потрапити в BIOS? Для цього при старті комп’ютера зазвичай досить натиснути клавішу “Delete”, можна зробити це кілька разів, щоб не промахнутися. Не соромтеся читати написи, які з’являються на екрані, також не завадить заздалегідь полистати керівництво до плати, оскільки іноді для входу в BIOS використовується інша клавіша або їх поєднання, а для доступу до всіх опцій на материнських платах Gigabyte, наприклад, після входу в BIOS потрібно натиснути Ctrl-F1. У результаті ви повинні побачити приблизно таку картинку:

 bios

Не варто лякатися великої кількості незнайомих слів, незважаючи на те що версії BIOS можуть відрізнятися, а також на той факт, що одні й ті ж опції можуть називатися по-різному, ми без проблем відшукаємо те, що нам необхідно.

Для розгону нам потрібно збільшити частоту роботи процесора, яка складається з множника помноженого на частоту шини. Наприклад, штатна частота процесора Intel Celeron D 310 дорівнює 2.13 ГГц, його множник х16, а частота шини 133 МГц (133.3х16 = 2133 МГц). Значить, нам потрібно збільшити або множник, або частоту шини (FSB), або обидва параметри одночасно. Сучасні процесори Intel не дозволяють змінювати множник (деякі старші моделі можуть зменшувати його до х14, використовуючи технології енергозбереження), деякі процесори AMD можуть це робити, проте для початку розглянемо загальний випадок – розгін за допомогою збільшення частоти шини, тим більше що цей шлях дозволяє більше збільшити загальну продуктивність системи.

Чому? Та тому, що в комп’ютері все взаємопов’язане і синхронізовано. Наприклад, збільшуючи частоту процесорної шини, ми одночасно підвищуємо частоту роботи пам’яті, зростає швидкість обміну даними і за рахунок цього додатково піднімається продуктивність. Правда, тут є і своя погана сторона, адже розганяючи процесор і пам’ять одночасно, ми можемо зупинитися раніше часу. Часто виходить так, що процесор ще здатний на подальше розгін, а от пам’ять ні. В даний час тільки материнські плати на основі чіпсета NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition вміють розганяти процесор незалежно від пам’яті, таких плат поки дуже мало, та, швидше за все, у вас не така. Тому, перш ніж розганяти процесор, нам потрібно заздалегідь подбати про те, щоб нас не обмежувала пам’ять або щось ще.

Шукаємо опцію в BIOS, яка відповідає за частоту роботи пам’яті. Вона може знаходитися в різних розділах і мати різні назви, тому попередньо непогано уточнити це в керівництві до материнської плати. Найчастіше ця опція є у двох розділах: або відносяться до розгону і таймінги пам’яті, або до розгону процесора. Перший може називатися Advanced Chipset Features або просто Advanced, як у ASUS. Тут параметр називається Memclock index value і вимірюється в мегагерцах:

bios_dram

А може знаходитися в розділі POWER BIOS Features, як у EPoX, називатися System Memory Frequency або просто Memory Frequency і позначати частоту пам’яті як DDR400, DDR333 або DDR266, а може PC100 або PC133.

bios-power

Для нас все це не грає жодної ролі, наше завдання – знайти цей параметр і встановити для нього мінімальне значення. Вибір потрібного значення може проходити різними шляхами, які залежать від версії BIOS і виробника. Можна, наприклад, натиснути Enter і вибрати значення з списку, що з’явився за допомогою стрілок на клавіатурі, а іноді можна перебирати значення за допомогою клавіш Page Up, Page Down, “+” або “-”.

Для чого ми встановлюємо мінімальну частоту пам’яті, вона ж у нас, швидше за все, зовсім не така вже слабка і здатна на більше? При розгоні процесора ми будемо збільшувати частоту FSB, частота пам’яті теж буде підніматися, однак є надія, що збільшуючись з мінімально можливою, а не з номінальною величини, вона залишиться в допустимих для нашої пам’яті межах, що не буде лімітувати розгін процесора. Для вірності можна встановити для пам’яті таймінги побільше тих, що виставляються за замовчуванням.

bios_mem

По-перше, це ще далі відсуне межу стабільної роботи для нашої пам’яті. По-друге, при автоматичній установці таймінгів можлива така ситуація, що материнська плата за помилку встановить надто маленькі, непрацездатні значення, а так ми будемо впевнені, що для пам’яті встановлені гарантовано робочі таймінги. Щоб у цьому переконатися, потрібно не забути зберегти зміни в BIOS і рестартовать. Для цього вибираємо параметр Save & Exit Setup або натискаємо F10 і підтверджуємо серйозність своїх намірів натисканням клавіші Enter або “Y” (Yes) у старих версіях BIOS.

У більшості випадків установки пам’яті на невелику частоту досить і можна відразу приступати до розгону процесора, проте ми не будемо поспішати і переконаємося, що нам ніщо не завадить.

Коли я говорив про те, що в комп’ютері багато взаємопов’язано, я не згадав, що одночасно з частотою процесорної шини збільшується не тільки частота пам’яті, але й інші частоти, наприклад, на шинах PCI, Serial ATA, PCI-E або AGP. У невеликих межах це навіть добре, оскільки злегка прискорює роботу системи, але при значному перевищенні частот над номіналом комп’ютер може відмовитися працювати. Номінальні частоти шини PCI – 33.3 МГц, AGP – 66.6 МГц, SATA і PCI Express – 100 МГц. Майже всі сучасні чіпсети вміють фіксувати частоти на штатних значеннях, проте на всяк випадок краще в цьому переконатися самому. Для цього потрібно знайти параметр, який зазвичай називається AGP / PCI Clock, і вибрати для нього значення 66/33 МГц.

bios power

Вищесказане справедливо для чіпсетів Intel, призначених для процесорів Pentium 4, а так само для чіпсетів NVIDIA і останніх чіпсетів SiS, проте це не так для ранніх чіпсетів Intel, SiS і VIA, аж до останніх. Вони не вміють фіксувати частоти на номіналі. На практиці це означає, що якщо у вас материнська плата заснована на чіпсеті VIA K8T800, приміром, то при розгоні навряд чи ви зможете перевищити частоту FSB 225 МГц. Навіть якщо ваш процесор здатний на більше, ви змушені будете зупинитися через те, що перестануть визначатися жорсткі диски або відмовиться працювати інтегрована на плату звукова карта. Втім, спробувати можна і пізніше ми про це ще поговоримо.
Для чіпсетів NVIDIA, призначених для процесорів AMD з роз’ємом Socket 754/939, має велике значення частота шини HyperTransport. За умовчанням вона дорівнює 1000 або 800 МГц, перед розгоном бажано її зменшити. Іноді пишеться її реальна частота, але частіше використовується множник х5 для частоти 1000 МГц і х4 для 800 МГц.

bios cpu

Параметр може називатися HyperTransport Frequency, або HT Frequency, або LDT Frequency. Потрібно знайти його і зменшити частоту до 400 або 600 МГц (х2 або х3).

bios cpu

Отже, ми зменшили частоту роботи пам’яті і шини HyperTransport, зафіксували частоти шин PCI і AGP на номіналі і настав час приступати до розгону процесора. Для цього нам потрібно знайти розділ Frequency / Voltage Control …

bios over

… який у EPoX може називатися POWER BIOS Features …

bios cpu

… в ASUS – JumperFree Configuration …

bios free

… а у ABIT носить назву μGuru Utility:

bios guru

Різниця у назвах нам не завадить, ми шукаємо пункт CPU Host Frequency, або CPU / Clock Speed, або External Clock, або параметр з іншим схожим ім’ям, який управляє частотою FSB. Його-то ми і будемо змінювати у бік збільшення.
Наскільки збільшувати? Не знаю. Багато чого залежить від вашого процесора, материнської плати, системи охолодження і блоку живлення. Почніть з малого, спробуйте збільшити частоту з номінальної на 10 МГц – у більшості випадків це має спрацювати. Не забудьте зберегти змінені параметри, завантажитися в Windows, переконайтеся, що процесор дійсно розігнався за допомогою утиліти типу CPU-Z, і перевірте стабільність роботи розігнаного процесора в якій-небудь програмі (Super PI, Prime95, S & M) або грі. Зрозуміло, заздалегідь потрібно переконатися, що з неразогнанним процесором ця програма або гра працює абсолютно стабільно. Не забувайте контролювати температуру процесора, дуже небажано перевищувати 60 ° Цельсія, але чим вона буде менша, тим краще.
Власникам процесорів Intel Pentium 4 і Celeron на їх основі слід в обов’язковому порядку використовувати утиліти ThrottleWatch, RightMark CPU Clock Utility чи щось подібне. Справа в тому, що при перегріві ці процесори можуть впадати в троттлінг, що виражається у помітному зниженні продуктивності. “Розгін” з троттлінгом не має сенсу, оскільки швидкість може падати навіть нижче тих значень, які процесор видає в номінальному режимі. Утиліти зможуть попередити про початок троттлінга, значить, потрібно буде подбати про краще охолодженні або зменшити розгін.

rm throttle

Якщо ж все пройшло благополучно, то можна ще трохи збільшити частоту і так до тих пір, поки система зберігає стабільність роботи. Як тільки з’являться перші ознаки перерозгону: зависання, вильоти програм, помилки, сині екрани або температура підніметься дуже високо – потрібно зменшити частоту і знову переконатися, що в нових умовах система працює стабільно.

А що робити, якщо система перерозогнана, встановлені неправильні параметри і плата навіть не стартує або запускається і незабаром зависає? Ряд сучасних материнських плат відстежує процес старту і якщо він переривається, автоматично плата рестарту, встановлюючи для процесора і пам’яті номінальні значення. Вам залишається лише знову увійти в BIOS і виправити свою помилку.

Іноді допомагає старт з затиснутою клавішею Insert, у цьому випадку плата так само скидає параметри на номінал, що сприяє успішному запуску. Якщо ж нічого не допомагає, то потрібно відшукати на платі джампер Clear CMOS, при вимкненому живленні переключити його на два сусідніх контакту секунди на три і знову повернути на місце. У цьому випадку абсолютно всі параметри скидаються на номінал. Наступного разу будьте помірніше в своїх апетитах.

cmos

Отже, процесор успішно розігнаний, але ваша робота ще не закінчена, адже не лише від частоти процесора залежить продуктивність системи. Ви не забули, що на самому початку ми зменшили частоту роботи пам’яті? Тепер пора її підняти, підібрати оптимальні таймінги. Тільки експерименти і поради друзів допоможуть у цьому, далеко не завжди висока частота гарантує високу продуктивність. Міняйте параметри по одному і тут же тестуйте отримані зміни. Якщо ви граєте в ігри, то наступним етапом стане розгін відеокарти. До речі в коментарях діліться своїми успіхами.

Майте на увазі якщо при розгоні процесора у вас щось зіпсується то я за це відповідальності не несу! Ця стаття підготовлена для інформаційних цілей.

Матеріал підготовлено з сайту www.overclockers.ru